Biz Kimiz

GEÇMİŞTEN BUGÜNE BİR YOLCULUĞUN KİLOMETRE TAŞLARI...

(Bu yazı 2011 yılında yazılmıştır.)

Savaş Özdural ve Kerem Kobanbay'ın yolları ortaokuldayken bir yaz kampında çakışır. Bu yaz kampının ardından ertesi yıl evlerinden epeyce uzaktaki bir lisenin bahçesinde birbirlerini tekrar görmeleri onlarda oldukça şaşkınlık yaratır. Sınıf dağıtımında ayrı sınıflara düşseler de on dakika sonra değişen öğrenciler sayesinde yine aynı sınıfta hatta aynı sırada bulurlar birbirlerini. İşte 1984 yılından beri süren dostluğun temelleri o sıralarda atılır. Lisede okul tiyatrosunu kuran ve başrolleri oynayan ikili mezun olduklarında hiç tereddütsüz konservatuar sınavlarına girer. Birden fazla okulun sınavına giren Savaş Özdural ve Kerem Kobanbay'ı kader ayırmak istememiş olacak ki ikisi de 1988 yılında MSÜ Devlet Konservatuarının tiyatro bölümünü kazanır. Okul yıllarından itibaren seslendirme yapan bu iki dost yıllar boyunca birbirinden hiç kopmaz ve 2000 yılında kendi şirketlerini açmaya karar verirler

"Seslendirmenin içinden gelip stüdyo kuranlara pek rastlanmadığı, hem sanatçıların hem teknik ekibin hem de müşterilerin mutlu olacağı bir ortam yaratma hayaliyle yola çıkarlar.

Mezun oldukları yıldan beri televizyon için dizi, yarışma ve program senaryoları yazarlar. İşte bu özgün Talk Show projelerinden birinin adı da Ak'la Kara dır. Bu nedenle kendi şirketlerini kurarken isim bulmakta hiç zorlanmazlar. Aslında onların hayallerinin iki yanıdır bu isim.

Kurdukları şirketin ilk durağı Bağdat caddesi üzerindeki bir bahçe katıdır. 2 oda 1 salondan ibaret bu ofisin odaları o kadar küçüktür ki ikili kendi masalarını salona kurmak zorunda kalır. Zaten onların dışında şirkette maaşını bile zar zor ödeyebildikleri bir tek sekreter vardır. Buradaki tek problem ofisin girişinin salona açılıyor olmasıdır. Az da olsa gelenler önce ikilinin odasından geçerek sekreterin olduğu odaya girer, sonra ilk girdikleri yere geri dönerek Savaş ve Kerem'le görüşürler.

Umutsuzluğa hiç kapılmadan tutunmaya çalışan ikilinin zaman içinde şansları döner. Önce dublaj yapmaları için bir kanaldan teklif gelir bunu diğer kanallar ve şirketler izler. Bir Stüdyo’ luk kiralık mekanlardan Suadiye’deki 3 Stüdyo’ luk binalarına ve en sonunda da 9 Stüdyo’ luk Acıbadem’ deki şimdiki mekanlarına geçerler. Yıllar yılları kovalar, hiç kaybetmedikleri umutlarına çok çalışmayı, sıkıntılar çekip pes etmemeyi eklerler. Her ne yaşanırsa yaşansın vazgeçmeden ve kopmadan ilerlerler.

Müşteriler, sanatçılar, çevirmenler, çalışanlar çoğalır ve Ak’la Kara yavaş ama emin adımlarla büyür. Küçük bir kartopuyken büyük bir çığa, dünyadaki en büyük stüdyoların ve tv platformlarının tanıdığı bir seslendirme şirketine dönüşür. Bugün Acıbadem'deki müstakil binasında 9 dublaj, 11 mix stüdyosu altyazı ve montaj süitleriyle, 50'ye yakın maaşlı çalışanı, 40'yi geçen çevirmen kadrosu ve her gün dublaja gelen 100’ ü aşkın seçkin sanatçısıyla , Türkiye ve Dünya'nın 40'a yakın prestijli kanal ve firmalarına dublaj hizmeti verir hale gelir.

Dublajda her şey yolunda giderken ikiliyi bir şeyler rahatsız etmeye başlar. Seslendirme iyidir, hoştur ama ya tiyatro ? Birkaç amatör grup ve bir profesyonel çocuk oyunu dışında asıl mesleklerini çok ihmal ettiklerini ve özlediklerini fark ederler ve bir sabah ‘’Hadi tiyatro kuralım’’ derler. Kadro zaten hazırdır. Yıllar boyunca aynı yolda yürüdükleri pek çok oyuncu arkadaşları vardır. Oynamak istedikleri oyunları da bulmuşlardır geriye önemli ama ikili için küçük bir sorun kalmaktadır... Salonları yoktur !

1 Mart 2001 sabahı odalarında oturup nerede oynasak diye tartışırken ; ‘’ Boş bir depo bulalım, içini tadil ettirip tiyatro salonu yaparız’’ fikrinde anlaşırlar. Sıra internette dolaşıp boş depo aramaya gelmiştir. Savaş Özdural’ın sadece laf olsun diye arama motoruna ‘’kiralık tiyatro salonu’’ yazmasıyla karşılarına çıkan ilan, Kadıköy’lülerin çok yakından tanıdığı ‘’Broadway Sinemaları’nın’’ ilanıdır. 5 Mart 2001 günü imzalanan sözleşmeyle salonun anahtarlarını alırlar.

4 ay süren yoğun tadilat sonunda sanat hayatına yeniden gözünü açan salon, 160 koltuğu, tamamen yenilenmiş sahne, ışık ve efekt sistemleriyle Bahariye'nin tam ortasında perdelerini 11 ekim 2011 de açar.

İkilinin bundan sonraki istekleri; tiyatronun onuncu yılında buna benzer bir yazıyı, seyircisi, oyuncusu, yönetmeni, teknik ekibiyle birlikte ‘’Tiyatro Ak’la Kara’’ için yazmak.

--------------------

Yıl 2020… Yukarıdaki yazının üstünden 9 Sezon geçmiş. Bu 9 yılda Tiyatro Ak’la Kara sahnesinde kendi prodüksiyonumuz olan 26 oyunu seyirciyle buluşturduk. Bu oyunlarda toplam 102 farklı oyuncu, 8 yönetmen, 30 Sahne arkası teknik ve yaratıcı ekiple çalıştık. Sayısız Yurt içi ve dışı turne yaptık, onlarca konuk tiyatroyu sahnemizde ağırladık. Bodrum’da 50 kişilik tiyatro Ak’la Kara Bodrum sahnesini açarak sahne sayımızı 2’ye çıkardık. Nice yeni dostlar edindik, aynı sahneyi paylaştığımız bazı eski dostlarımızı sonsuzluğa uğurladık. 10. Sezonumuzu layıkıyla açabilseydik bu yılı onlara ithaf edecektik ; Payidar Tüfekçioğlu, Nur Subaşı ve Levent Ünsal

Pandemi ile beraber tüm dünyada olduğu gibi Tiyatro Ak’la Kara’da da bazı değişimler kaçınılmaz oldu. Önce 160 kişilik salonumuzun koltuk düzenini değiştirerek 100 kişilik hale getirdik. Sonra bir dizi önlem alarak oynamaya çalıştık. Ama hiç biri yetmedi. Dünyayı kasıp kavuran virüs bizi de çaresiz bıraktı ve 10. Sezonumuzda oyunlarımızı durdurduk. Sahnemiz, kulislerimiz, dekorlarımız ve en önemlisi oyuncularımız seyirciyle buluşacakları günü sabırsızlıkla bekliyor. Ne zaman mı ? Kimbilir. Ama o gün geldiğinde ilk günkü heyecanımızla karşınızda olacağız.

O büyülü ana dek sağlıkla kalın ve unutmayın;

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

M.Kemal Atatürk

 

AK'LA KARA 

Savaş Özdural (Kurucu)

Kerem Kobanbay (Kurucu)

Pelin Turancı... Genel Koordinatör

Zafer Yardımcı... Tiyatro Müdürü

Gökhan Arsın... Teknik ve Dekor

Hakan Çakmak... Teknik ve Dekor

Ahmet Güleryüz... Teknik ve Dekor

Hamza Topal...Oyun Asistanı

Nursel Salarvan... Fuaye Sorumlusu